Акція збереження об`єкту національної спадщини - церкви «Св. Архангела Михаїла»

Про спільну акцію працівників кафедри «Архітектури та реставрації» Національного університету «Львівська політехніка» та ТзОВ «Пролог ТД» зі збереження об’єкту національної спадщини – церкви «Св. Архангела Михаїла» в с. Івашківці Самбірського району Львівської області (ЛИПЕНЬ-СЕРПЕНЬ 2021).


Про спільну акцію працівників кафедри «Архітектури та реставрації» Національного університету «Львівська політехніка» та ТзОВ «Пролог ТД» зі збереження об’єкту національної спадщини – церкви «Св. Архангела Михаїла» в с. Івашківці Самбірського району Львівської області (ЛИПЕНЬ-СЕРПЕНЬ 2021).
------------------------------------------------------------------------------------------------ТзОВ «Пролог ТД» є спеціалізованим постачальником дорожніх матеріалів до підрядних організацій дорожнього будівництва. Працює із замовниками у питаннях асфальтових технологій та якості укладених асфальтобетонів. Географія діяльності підприємства широка та пізнавальна для працівників.
Село Івашківці розташоване біля автомобільної дороги М-06 на 702 км на лівому березі річки Стрий. Саме звідси починається останній підйом автодороги із Львівщини до Закарпаття. Тому назва цього карпатського перевалу – Івашківський. До завершення другої Світової війни це село перебувало в лісових масивах Східних Бескидів, було віддаленим від доріг. Тут мирно проживали бойківчани та поляки. Усього було 115 дворів, школа, клуб, церква. У 1946 році, по війні, понад сто сімей з Івашковець перевезли до Польщі. Почався занепад села Івашківці. Нова ділянка автодороги М-06, прокладена у 1975-1980 роках через с. Орява-с. Чинадієве, на жаль, не посприяла розвитку села. Тепер в Івашківцях проживає до десяти сімей, в основному пенсіонери. Проте тут збереглася, досить велика, дерев’яна, бойківського типу церква, яка була збудована під керівництвом майстра Луки Снігура у 1921 на місці попередньої, спаленої у час Першої Світової війни. Церква є памяткою архітектури місцевого значення. Тому збереження такої архітектурно досконалої будівлі церкви Св. Архангела Михаїла в. Івашківцях потребувало допомоги ззовні.
У липні 2021 року в Івашківцях перебували Микола Бевз, доктор архітектури, професор кафедри «Архітектури та реставрації» Університету «Львівська політехніка» та Мирослав Гаврилів, учасник Товариства «Пролог ТД». Професор Микола Бевз, як фахівець, зацікавився досконалою будівлею дерев’яної церкви. Місцевий житель Сергій Пашкевич для ЙОГО огляду відкрив приміщення церкви. Відтак, окрім ознайомлення з архітектурою та художніми надбаннями релігійної громади Івашківців, було виявлено технічні проблеми будівлі церкви. А саме незадовільний пожежний стан електричних мереж, просідання кам’яного фундаменту південних стін тризрубної церкви. Глиняний розчин, який утримував каміння фундаменту, з роками був вимитим дощовою водою. Це вже привело часткової деформації стін та могло привести до повної руйнації дерев’яної церкви.
Ініціатива проф. Миколи Бевза була такою. Працівники кафедри виконають роботи по зміцненню фундаменту церкви в с. Івашківці ін’єкційним методом, введенням вапняно-піщаного розчину в пустоти фундаменту, а ТзОВ «Пролог ТД» забезпечить їх витратними будівельними матеріалами, інструментами та місцем проживання у туристичній оселі «Кемпінг Івашківці». Роботи зі зміцнення фундаментів були виконані групою з 4 спеціалістів кафедри 12-13 серпня за активної участі Сергія Пашкевича. У процесі робіт зі зміцнення фундаментів було виявлено інші інженерні проблеми будівлі – підлогові балки, які в минулому зв’язували у конструктивну цілість нижній вінець зрубів, втратили підпори. Цю проблему належало б також вирішити у недалекому майбутньому. Для дослідження стану електромереж церкви «Прологом» був направлений інженер-електрик Володимир Підлужевич, який виявив значні проблеми, котрі могли привести до виникнення пожежі. Тому учасниками ТзОВ «Пролог ТД» Мирославом Гаврилівим та Романом Гуралем, обидва інженери-будівельники, було вирішено що, окрім закупівель будматеріалів для зміцнення фундаменту, необхідно здійснити повну інвентаризацію електромереж та привести її до нормативного безпекового стану. Було вирішено, щоб усі рятівні роботи у будівлі церкви завершити до празника Св. Спаса, яке є святом села Івашківці. Таке рішення засновників ТзОВ «Пролог ТД» було підтриманим працівниками Товариства. Загальна вартість будматеріалів для потреб церкви склала 15 200 гривень, а всі роботи були виконаними на волонтерських засадах.
Вітаємо громаду села Івашківці із святом Спаса та сподіваємося, що спільна праця архітекторів-реставраторів та дорожників, які є випускниками «Львівської політехніки», убезпечить споруду церкви Св. Архангела Михаїла на многії літа!
Просимо отця Юрія в його молитві згадати тих, котрі за доброю особистою волею здійснили технічний ремонт церкви в с. Івашківці:
- Кафедра «Архітектури та реставрації»: Микола Бевз, доктор архітектури, професор, завідувач кафедри та працівники кафедри Ігор Дутка, Сергій Гетьманчук, Юлія Фролова.
- Від ТзОВ «Пролог ТД»: Володимир Підлужевич, інженер-електрик і волонтер Василь Левкович із Львівських електромереж, а також засновників підприємства Мирослава Гавриліва та Романа Гураля.
- Особлива подяка за допомогу волонтерам та особисту працю Уляні та Сергію Пашкевичам, членам релігійної громади Івашковець.
РАЗОМ МИ СТАЛИ СИЛОЮ!!!
18.08.2021 м. Львів

Рисунок церкви Св. Архангела Михаїла в Івашківцях авторства Антона Вариводи, 1931 р.


Світлина церкви в Івашківцях з 1930-х років.

 

 

Розробка сайтів - WebLux

Зворотній зв’язок: